Flaga Polski - język polski Flaga Wielkiej Brytani - język angielski
Mapa strony Simoradz

Poświęcenie pomnika pamięci ofiar Katynia

Poświęcenie pomnika pamięci ofiar Katynia

Dla parafian i wszystkich przybyłych na uroczystość gości, było to duże przeżycie. Krzyż, który zaprojektował i wykonał artysta Andrzej Klimowski a który czekał na beatyfikację Jana Pawła II został poświęcony w ostatnią niedzielę (26 kwietnia 2010). Tragiczne wydarzenia pod Smoleńskiem sprawiły, że krzyż został poświęcony już teraz dla upamiętnienia Polaków wymordowanych w Katyniu w 1940 roku oraz ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu.

W uroczystościach wzięło udział kilkuset wiernych oraz kilkunastu zaproszonych gości m.in.: poseł na sejm Tadeusz Kopeć , Wójt Gminy Dębowiec Tomasz Branny, Starosta Cieszyński Czesław Gluza, radni oraz przedstawiciele mediów. Wartę honorową przy krzyżu pełnili komandosi z 18. Batalionu Desantowo-Szturmowego w Bielsku-Białej. 
- Dziękuję serdeczne, że mogę uczestniczyć w uroczystości poświęcenia pomnika pamięci ofiar Katynia. Bardzo się cieszę, że tu, na Ziemi Cieszyńskiej, o tak pięknych i bogatych tradycjach narodowych, niepodległościowych i patriotycznych powstaje kolejny pomnik. Krzyż pamięci ofiar Katynia 1940 /2010. Chciałem przyrzec, że będę tu często przychodził i w tym właśnie miejscu wspominał wszystkie ofiary katastrofy sprzed dwóch tygodni, ale też zawsze będę myślał i pamiętał o tych tragicznych wydarzeniach sprzed 70-ciu laty. Dla mnie to szczególne przeżycia, ponieważ, w tydzień poprzedzający tą tragedię, z tymi wszystkimi niemal parlamentarzystami którzy zginęli spotkałem się i rozmawiałem. Z niektórymi się żegnałem – do poniedziałku. Nie wiedziałem wtedy, że to nasze ostatnie pożegnanie. W tym miejscu będę przychodził i modlił się za wszystkie ofiary Katynia – powiedział podczas swojego wystąpienia poseł Tadeusz Kopeć.
Sześciometrowy krzyż znajduje się w Simoradzu przy drodze ze Skoczowa na Dębowiec.

źródło: ox.pl - portal Śląska Cieszyńskiego - Pomnik Katynia w Simoradzu

Fotoreportaż w portalu Śląska Cieszyńskiego - ox.pl - Poświęcenie pomnika pamięci ofiar Katynia w Simoradzu

 

Tablica upamiętniająca

Valid HTML 5

Poprawny CSS3

Created by slawog
Copyright © by Sołectwo Simoradz 2009-2021